Napište nám

info@aaapenize.cz

Stavba domu – kolik stojí hrubá stavba a kolik celý dům?

Vzhledem ke stoupajícím cenám za práci a materiál ve stavebnictví stále více lidí uvažuje o tom, že se pustí do stavby domu svépomocí. Cena stavby rodinného domu se tak může výrazně snížit oproti ceně stavby domu na klíč. Kromě úspory peněz je také stavba domu nesmírně obohacující a posilující zkušenost. Kolik stojí postavit dům?

Před začátkem stavby je třeba vyhodnotit finanční situaci a mít alespoň zhruba přehled o tom, jak nákladná stavba domu bude. Záleží na na mnoha faktorech. Zejména na velikosti stavby, na tom, jak bude stavba vybavena, z jakého bude materiálu a v jak vysokém komfortu bude stavba domu vyhotovena.

Cena pasivního domu bude určitě vyšší než klasická stavba rodinného domu svépomocí. Cena stavby domu na klíč bude vyšší až několikanásobně, v případě, že dům postaví firma, a nebude se jednat o stavbu domu svépomocí.

K výpočtu, kolik stojí dům, mohou pomoci stavební kalkulačky, které dokážou zhruba vypočítat například cenu hrubé stavby zděného domu, cenu pasivního domu či cenu novostavby, která nebude energeticky soběstačná – tedy pasivní. Kalkulačky rozpočtu stavby mohou pomoci utvořit představu, jaká bude cena stavby domu.

Vždy je dobré počítat s tím, že stavba domu ve výsledku obvykle stojí o něco více, než se zpočátku předpokládalo. Z tohoto důvodu se doporučuje mít pro jistotu dostatečnou finanční rezervu. Zásadně pomohou již zmíněné kalkulačky rozpočtu stavby, které orientační celkovou cenu nového domu sdělí během několika málo minut.

První krok – projekt domu, cena

Projekt domu je základním krokem pro získání stavebního povolení na daném území. Cena projektu domu začíná zhruba na 30 tisících korun. Najdou se ale i případy, kdy stojí projekt domu třeba 120 tisíc korun. Cena projektu domu je hodně flexibilní. Na internetu či v katalogu lze zakoupit typizovaný dům. Takový projekt je dostupný docela rychle ale není možnost jej nijak upravit, aniž by investor zaplatil další peníze za případné úpravy.

Tento projekt je již daný a investor dále musí zaplatit ještě osazení domu na daný pozemek, na kterém stavba domu proběhne, a dále ještě průkaz energetické náročnosti budovy. Tyto další dva úkony zvednou cenu projektu domu o dalších zhruba 15 tisíc korun.

Projektová dokumentace je stěžejní bod k získání stavebnímu povolení.

Pokud si chce investor navrhnout stavbu podle svých představ, může s projektantem vytvořit zcela nový projekt domu. Cena je zde rovněž hodně flexibilní a záleží také, kdo má jakou hodinovou sazbu. Existují firmy, které se zabývají projekty staveb domů, nicméně také jsou třeba lidé, kteří mají projekty jako koníček a přivýdělek ke svému zaměstnání. U takového člověka může být cena projektu domu výrazně nižší a práce zároveň může být stejně kvalitní jako u větších firem.

V případě stavby domu se rozhodně vyplatí práce bytového architekta, který dokáže vymyslet v interiéru domu i to, co obyčejný člověk nevidí. Ceny za architekta jsou různé, nicméně se jeho práce rozhodně vyplatí. Bytový architekt dokáže z domu totiž udělat estetické a zároveň praktické místo, které bude po dlouhá léta sloužit jeho majitelům.

Rozpočet stavby, kalkulačka

Důležité je, aby si investor před začátkem stavby domu ujasnil, co je cílem projektu a jak nákladné to má být. Cena rekonstrukce okálu či cena pasivního domu nebo cena novostavby se značně liší. Stavba svépomocí je fyzicky i časově náročnější, než stavba domu na klíč. Cena stavby domu je ale výrazně nižší.

Při rekonstrukci okálu cena rozhodně nevyleze do takové výše jako cena stavby rodinného domu. Pro lepší představu lze využít různé stavební kalkulačky.

Ta dokáže například vypočítat, jaká je v roce 2023 cena stavby za m2, ať už jde například o cenu hrubé stavby m3, cenu rodinného domu za m2 apod. Kalkulačka ceny nemovitosti je orientační, nicméně může být při výpočtu ceny stavby domu velmi nápomocná.

Existují však i kalkulačky například na výpočet spotřeby různých stavebních materiálů, například spotřeby cementu či lepidla, případně je k dispozici také kalkulačka výpočtu schodiště.

Tyto vychytávky mohou při stavbě domu svépomocí výrazně pomoci. Kalkulačka výpočtu schodiště může napomoci již v projektové fázi domu, kdy může poskytnout představu o vzhledu i ceně schodiště. Při realizaci lze oslovit realizační firmu, která pak disponuje vlastními kalkulačkami výpočtu schodiště.

Kolik stojí postavit dům?

Obecně lze vypočítat, že cena stavby rodinného domu se pohybuje od 3 do 5 milionů korun. Nicméně vše záleží na velikosti stavby, dispozice totiž cenu novostavby značně ovlivňují.

Ceny za stavební materiály se v posledním roce vlivem koronaviru a inflace výrazně posunuly směrem nahoru, a proto je výhodnější postavit si dům svépomocí, než platit cenu stavby domu na klíč. Cena domu na klíč při velikosti zhruba 130 m2 obytné plochy představuje zhruba 6 milionů korun. Stavební materiály přitom představují zhruba polovinu nákladů ceny stavby domu.

Cena hrubé stavby zděného domu se představuje zhruba 40 % nákladů ceny novostavby. Pokud se jedná o cenu hrubé stavby m3, jde o částku zhruba 6 tisíc korun. V metrech čtverečních je třeba počítat cenu zhruba 20 tisíc za m2, v případě, že jde o cenu stavby domu svépomocí.

Obecně se uvádí, že cena stavby domu svépomocí dokáže klesnout až o 40 % nákladů oproti ceně domu na klíč. Nicméně dům na klíč má několik výhod:

  • stavba domu je výrazně rychlejší
  • na stavbu domu je poskytnuta záruka
  • stavební firmy mají často materiál levnější vhledem k vysokému odběru
  • snižuje se riziko špatných technologických postupů, které je nákladné opravit

Cena rodinného domu za m2 je částka, kterou lze odhadnout pro stavbu domu. Nicméně výsledná cena nemovitosti se odráží od toho, v jakém komfortu bude celý dům vybaven. Takový výpočet už žádná kalkulačka rozpočtu stavby neposkytne.

Cena hrubé stavby je zhruba 20 tisíc za m2.

Vybavení domu

Jak již bylo zmíněno, na vybavení domu, které výrazně ovlivňují výslednou cenu novostavby, jsou kalkulačky ceny nemovitosti krátké. Nicméně pro lepší orientaci se lze podívat na příklad stavby domu svépomocí, ceny hrubé stavby i vybavení.

Stavba domu započala v září roku 2021 a byla dokončena v květnu roku 2023. Dispozice domu 4+1, bungalov, obytná plocha 120 m2, z garáží a zastřešenou terasou. Zde jsou uvedeny stěžejní úkony při stavbě domu včetně cen, nejsou zde však zahrnuty částky za materiál, které udávají představu, kolik stojí dům.

  • projektová dokumentace domu – 35 tisíc korun
  • výkopové práce a základová deska – 300 tisíc korun
  • zdivo (Porfix) – 150 tisíc korun
  • střecha – 420 tisíc korun
  • zateplení střechy – 70 tisíc korun
  • okna 220 tisíc korun
  • podlahová krytina (keramická dlažba a vinyl) – 70 tisíc korun
  • elektroinstalace – 120 tisíc korun
  • podlahové teplovodní vytápění + anhydrit – 120 tisíc korun
  • lepidlo a štuky – 45 tisíc korun
  • koupelna včetně vybavení – 100 tisíc korun
  • kuchyň na míru od truhláře – 130 tisíc korun
  • interiérové dveře – 60 tisíc korun
  • ostatní nábytek a osvětlení – 100 tisíc korun

Výsledná cena této nemovitosti je zhruba 3,8 milionu korun. V tomto reálném příkladu se nejedná o pasivní dům, cena takových domů je výrazně vyšší. Jedná se o dům s krbovou vložkou s výměníkem a teplovodním podlahovým topením a dále s přídavným elektrokotlem. Tento výpis cen může pomoci s představou o tom, kolik stojí postavit dům.

Při stavbě domu by měl investor také zvážit pojištění majetku a stavby, které může pokrýt veliké finanční výdaje, které se mohou při stavbě domu vyskytnout.

Malování domu je jednou z finálních prací před nastěhováním.

Stavba domu krok za krokem

Stavba domu může trvat zhruba 11 měsíců až několik let. Záleží, jak moc času investor do stavby věnuje, či zda si najme firmu a nechá si postavit dům na klíč. Jednotlivé kroky stavby domu jsou následující:

  • základová deska a výkopové práce
  • hrubá stavba – zdivo, krovy či vazníky, střešní krytina, okna
  • izolace – základů, střechy, fasády a podlah
  • elektrické a vodovodní rozvody
  • vytápění
  • dokončovací práce – omítky, podlahové krytiny, obklady, malování, vybavení interiéru

Délka stavby domu se také odvíjí od použitých materiálů a dodržení technologických postupů. Investice do nemovitosti se téměř vždy vyplatí.