Napište nám

info@aaapenize.cz

Výkup nemovitostí

Výkup nemovitostí je realitní služba nabízená řadou institucí, která má za cíl zbavit klienta dluhů bez přítomnosti exekutora. Využít ji mohou i nezaměstnaní žadatelé, kteří nedosáhnou na pomoc od banky. Jaké jsou další výhody výkupu? A na co si u něj dát pozor?

Výkup nemovitostí je nejjednodušším a nejbezpečnějším řešením dluhů. Klient se při něm nemusí bát dražby, insolvence a ztráty střechy nad hlavou. A někdy i jediným. Banky a spolehlivé nebankovní instituce totiž nebonitním klientům peníze na uhrazení dluhů nepůjčují.

Výkup nemovitostí na internetu bývá inzerován také pod následujícími názvy:

  • prodej domu formou nájmu
  • zpětný výkup s nájmem
  • zpětný leasing nemovitostí
  • zpětný pronájem nemovitostí
  • odkup nemovitostí s následným pronájmem
  • výkup podílu nemovitosti

Všechny uvedené pojmy znamenají v podstatě totéž. Ukrývá se pod nimi způsob, jak zadluženého klienta dostat z finanční tísně prodejem nemovitosti, při tom ho v ní nechat bydlet a umožnit mu případný zpětný odkup. Možný je i výkup podílu nemovitosti a výkup pozemků.

Jak výkup pozemků a nemovitostí funguje?

Prodej domu formou nájmu zprostředkovávají specializované instituce, jakou je třeba i AAApenize.cz. Vše probíhá online skrz jednoduchý formulář, který se dá najít na webu vybraného poskytovatele. V podstatě jedinou podmínkou, kterou je nutné splňovat, je vlastnit nemovitost kdekoliv na území České republiky.

Zástupce společnosti žadatele kontaktuje s cenovou nabídkou, která bývá až do 70 % hodnoty nemovitosti, a ten se rozhodne, zda o ni má zájem. Pokud kývne, všechny další kroky už řeší poskytovatel. Zprostředkuje prodej nemovitosti a získané peníze klientovi buď vyplatí v hotovosti, nebo jimi uhradí jeho dluhy.

Pokud je výše dluhů nižší než tržní cena objektu, zbylé peníze se klientovi vrátí. Hotovost lze využít na cokoliv, nejen na úhradu dluhů. Zprostředkovatel také sepíše předkupní smlouvu, nájemní smlouvu a další nezbytné dokumenty.

Ty klientovi zaručují, že v bytě či domě může i nadále bydlet tak, jak byl zvyklý. Jen už ne jako majitel, nýbrž jako nájemník, který:

  • platí měsíční nájemné stanovené nájemní smlouvou a inkaso –⁠ svou nemovitost tedy může i nadále užívat tak, jak byl doposud zvyklý,
  • nemovitost může odkoupit zpátky a to dle předkupní smlouvy – smlouva definuje přesné podmínky budoucího odkupu,
  • může čerpat případné státní příspěvky na bydlení,
  • zná nejzazší termín k odkupu zpět, budoucí odkupní cenu a další důležité informace.

Předkupní smlouva je nezbytná pro pozdější situaci, kdy se klientova finanční situace zlepší a bude chtít objekt koupit zpět. Uvádí se v ní nejzazší datum zpětného odkupu, cena a další důležité informace.

Komu se výkup nemovitostí vyplatí?

Zpětným leasingem nemovitostí se nemusí řešit pouze dluhy. Pomáhá klientovi zbavit se i dalších finančních závazku, a nebo získat peníze na cokoliv, na co mu chybí.

V jakých situacích by tedy člověk o výkupu nemovitosti měl přinejmenším uvažovat?

  • Má dluhy nebo exekuce, které chce vyřešit bez přítomnosti exekutora, dražby a insolvence,
  • musí vyplatit podíl v dědickém řízení,
  • musí vyplatit partnera v rozvodovém řízení,
  • začíná podnikat a potřebuje finance na koupi prostorů a vybavení,
  • banka ani osvědčená nebankovní instituce mu kvůli záznamu v registru dlužníků či nízkému příjmu nechce půjčit.

Výkup podílu nemovitosti je nelepší a často jediné rozumné řešení pro rizikové klienty, jak přijít k penězům. Takoví totiž nedosáhnou na kvalitní bankovní a nebankovní úvěry a jediní, kdo jsou ochotní jim půjčit, jsou podezřelí soukromníci. S nimi se navíc obvykle dají získat pouze menší částky.

Pro zprostředkovatele této realitní služby nejsou překážkou ani exekuce a nezaměstnanost. Bonitu žadatelů totiž nijak neprověřují, nenahlíží tedy do registru dlužníků ani nevyžadují doložení příjmu.

Prodej domu formou nájmu – krok za krokem

Zařídit výkup nemovitostí je velmi jednoduché, protože téměř celý proces zprostředkovává odborník. Jak má zájemce o prodej bytu či domu formou nájmu postupovat?

  1. Ověří si, že splňuje podmínky, a vybere si zprostředkovatele. Může jím být třeba i AAApenize.cz.
  2. Najde na jeho webu příslušný formulář, do kterého zadá požadované údaje.
  3. Počká, až ho kontaktuje zástupce společnosti a udělá mu konkrétní nabídku.
  4. Prodá s jeho pomocí svou nemovitost a uhradí dluhy (obvykle to celé trvá jen pár dní).
  5. Po celou dobu zůstává bydlet ve svém bytě či domě jako nájemník.
  6. Až mu to finanční situace dovolí, může nemovitost odkoupit zpět.

Podmínky nejsou nijak striktní, službu totiž může využít v podstatě každý, kdo vlastní nemovitost kdekoliv na území České republiky. Co se zpětného odkupu týče, může být proveden buď do vlastnictví klienta, nebo do vlastnictví osoby, kterou si sám určí.

Odkup nemovitosti lze od začátku až do konce vyřídit online bez nutnosti kamkoliv chodit.

Výkup podílu nemovitosti – výhody

Není divu, že je o odkup nemovitosti takový zájem. Nese s sebou totiž spoustu výhod. Které to jsou?

  • Mohou ho využívat i nezaměstnaní a lidé s exekucemi,
  • lze ho sjednat odkudkoliv, třeba z pohodlí domova, vše totiž probíhá online,
  • pokryje dluhy až do 70 % hodnoty nemovitosti,
  • člověk se po jeho vyřízení nemusí nikam stěhovat a zůstává ve svém domě žít jako nájemník,
  • člověk má možnost dům kdykoliv koupit zpět.

Největší výhodu odkupu nemovitosti představuje to, že pro schválení není třeba splňovat žádné přísné podmínky. Je dostupný i pro lidi bez práce a s exekucemi, kteří na jinou finanční pomoc kvůli nedostatečné bonitě nedosáhnou.

Celý proces lze vyřídit z domu bez nutnosti kamkoliv chodit. Je k tomu potřeba pouze internet, počítač či mobil a pár minut času. Online formulář je navíc velmi přehledný, aby se v něm vyznal každý, a také nezávazný. Jeho vyplnění automaticky neznamená nutnost nabídku přijmout.

Od ostatních, podobných způsobů vyplacení dluhů se odkup nemovitosti odlišuje tím, že při něm člověk nepřijde o střechu nad hlavou. Nemusí hledat nové bydlení, zvykat si nové sousedy a hlavně se vyhne dražbě i insolvenci. Až bude chtít, koupí byt či dům zpět.

Zájemci o odkup nemovitosti se mohou těšit na rychlé a jednoduché vyřízení a hlavně na vyplacení dluhů beze strachu z exekutora, dražby či insolvence.

Odkup nemovitosti vs. jiná řešení

Někteří mají tendenci řešit dluhy a exekuce dalšími půjčkami. V takovém případě však nelze spoléhat na banky a ověřené nebankovní poskytovatele, ti totiž rizikovým klientům nevyhovují.

Jedinou možností jsou pak soukromníci. V jejich řadách se ovšem pohybují téměř výhradně podvodníci a lichváři, kteří se na klientech snaží co nejvíce vydělat. Nebojí se využívat nelegální praktiky, jejichž výsledkem je zhoršení klientových finanční potíží. Toto řešení tedy rozhodně není vhodné.

Dalšími možnostmi, jak se zbavit dluhů, jsou konsolidace půjček, insolvence a běžný prodej nemovitosti. Jejich srovnání s odkupem nemovitosti přináší následující tabulka:

Bydlete dálZbavte se dluhů
Výkup nemovitosti
Konsolidace půjčekX
InsolvenceX
Prodej nemovitostiXX

Z tabulky je zřejmé, že žádná z možností nenabízí tak účinné řešení jako výkup nemovitosti. Jedině při konsolidaci půjček může člověk zůstat žít ve svém, nezbaví se však dluhů. Insolvence funguje přesně naopak – ukončí sice dluhy, ale připraví klienta o bydlení.

Nabízí se otázka, zda by se dluhy nedaly splatit prostým prodejem nemovitosti. Možná daly, záleží ovšem na hodnotě domu či bytu. Druhá věc je, že na rozdíl od prodeje domu formou nájmu v něm nelze zůstat žít, takže získané peníze bude nutné investovat do nového bydlení.

Výkup pozemků a nemovitostí – jak vybrat poskytovatele?

Výběr zprostředkovatele zpětného výkupu s nájmem je skutečně oříšek. V jejich řadách se totiž pohybuje velké množství podvodníků, kteří nemají za cíl nic jiného, než na klientovi co nejvíce vydělat. A využívají k tomu i nelegální praktiky.

Jak takového podvodníka poznat? Třeba podle následujících indicií:

  • Neuvádí v nájemní smlouvě, že při řádném placení nájmu může klient v bytě či domě zůstat.
  • Místo přímého uhrazení dluhů vyplácí peníze v hotovosti.
  • Schválně nemovitost podcení.

A jak se proti těmto rizikům bránit? Prvním krokem k úspěchu je pečlivě si přečíst nájemní smlouvu i smlouvu o budoucím odkupu a ověřit si, že se v nich nacházejí všechny důležité informace. Ideální řešení je, konzultovat znění smluv s odborníkem.

Zejména pozor na to, zda ve smlouvě nechybí bod o tom, že při řádném placení nájmu může klient ve svém bytě či domě zůstat. Důležitá je také pasáž o tom, kdy bude mít možnost koupit nemovitost zpět a kolik ho to bude stát.

Zároveň je nezbytné projít si internetové recenze. Vyplatí se vyhýbat zprostředkovatelům, kteří namísto uhrazení dluhů vyplácejí peníze v hotovosti, tento aspekt je totiž sám o sobě podezřelý. Také by si klient měl předem zjistit, jaká je tržní cena nemovitosti, aby se nestalo, že ji poskytovatel podcení.