Napište nám

info@aaapenize.cz

Pojistka na auto – cena, nejlevnější autopojištění

Pokud člověk vlastní auto a pravidelně s ním jezdí, je pojištění auta nezbytné. Poskytuje určitou finanční jistotu pro případ, že dojde k nehodě nebo jiné neočekávané události, a může tak ochránit před plnou finanční zátěží. K dispozici jsou různé typy pojištění vozidla, od těch povinných až po doplňková, která si zákazník vybírá dle svých konkrétních potřeb. Kde sehnat nejlevnější pojistku na auto?

Pojištění vozidla je ve většině zemí také zákonným požadavkem a neuzavření některé formy pojištění vozidla může mít za následek sankce a pokuty. Lidé, kteří řídí často nebo v rámci svého zaměstnání, se musí ujistit, že jsou řádně pojištěni, aby se ochránili před jakoukoli finanční zátěží v případě, že se setkají s problémem.

Povinné ručení

Toto pojištění se přesnějším názvem jmenuje také pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla. mezi lidmi je známé spíš jako povinné ručení. Je to pojištění, které je zákonem stanoveno pro všechny, kdo provozují motorové vozidlo. Bez tohoto pojištění se auto nesmí pohybovat na silnici.

Že má auto sjednáno povinné ručení, lze doložit takzvanou zelenou kartou, která slouží jako důkaz toho, že je tato zákonná povinnost v pořádku. Je potřeba při silniční kontrole i v případě nehody.

Účelem takového pojištění je náhrada škody v případě nehody či jiného dopravního karambolu, které způsobí majitel vozidla někomu jinému. A to ať už jde o škody na majetku či zdraví osob.

Cena povinného ručení se odvíjí od mnoha faktorů. Jde například o typ vozidla, obsah motoru nebo stáří auta. V potaz některé pojišťovny berou také pojistitele, a to zejména jeho věk či jeho pojistnou minulost a případné nehody. Pojišťovna se tímto prolustrováním pojistitele snaží odhadnout míru rizika nehod a potencionálních pojistných událostí a vypočítá tak částku, za kterou auto pojistí.

Jak již bylo řečeno, toto pojištění je povinné ze zákona. Kontrolu, zda je vozidlo pojištěné, provádí ČKP – Česká Kancelář Pojistitelů. Pojištění auta je nezbytná věc a nedodržení této podmínky se trestá.

ČKP – kontrolu pojištění lze provést online na webových stránkách nebo telefonicky na bezplatné lince 1224.

Tato organizace provozuje linku na pomoc řidičům 1224. Také předává data o pojištěných vozidlech Centrálnímu registru vozidel za účelem porovnání s daty registrovaných vozidel a identifikuje tak nepojištěná vozidla.

V takovém případě hrozí pokuta od 5 do 40 tisíc korun. Někdy k nepojištění nedojde záměrně. Například při změně pojišťovny je třeba si dát pozor, aby nové pojištění auta navazovalo datem na to staré a auto tak nebylo ani den nepojištěno.

V případě, že nové pojištění auta nabývá platnosti až třeba týden po skončení starého pojištění, přijde majiteli vozidla pravděpodobně dopis, ve kterém bude muset uhradit všechny nepojištěné dny, a to i s příplatkem.

Dopis od ČKP může nemile překvapit finanční pokutou.

Doplňkové pojištění auta

Typy pojištění auta mohou být různé, od základního komplexního krytí až po podrobnější a speciální typy pojistek. Například pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou třetí osobě se vztahuje na škody na majetku třetí osoby a kryje pojištěného v případě, že způsobí dopravní nehodu. Toto pojištění však nezaplatí za škody na autě zaviněného.

Doplňkové pojištění vozidla, jako je například havarijní pojištění, se vztahuje nad rámec minimálních požadavků a kryje pojištěného také v případě jakékoli ztráty nebo poškození jeho vozidla. K dalším prvkům, které lze k pojistné smlouvě přidat kromě základního krytí, patří oprava čelního skla, asistenční služba při poruše, léčebné výlohy a za určitých okolností i náhradní vůz.

Havarijní pojištění auta kryje všechny škody, které řidič způsobí a utrpí kvůli nim škodu na vozidle. Příkladem může být situace, kdy nestihne dobrzdit a nabourá do auta před ním. Povinné ručení majitele vozu, které nehodu způsobí, pokryje škodu na autě nabouraného. Kdo zaplatí škodu tomu, kdo nehodu způsobil? Tuto nepříjemnou situaci pokryje havarijní pojištění auta.

U havarijního pojištění auta lze sjednat krytí škod v případě dopravní nehody, také v případě střetu se zvěří, případně škod v důsledku okusu (například pokud kuna překouše kabely uvnitř motorové části vozidla). Dále kryje škody v případě krádeže či vandalismu. Pojištění auta lze sjednat také na živelné pohromy, jako jsou například kroupy nebo povodeň.

Neznamená to, že pojišťovna zaplatí vždy plnou cenu opravy. Havarijní pojištění auta má většinou sjednanou výši spoluúčasti, kterou hradí pojištěný. Například při 5% spoluúčasti zaplatí z částky opravy ve výši 100 tisíc korun majitel vozidla 5 tisíc. Někdy je také určena minimální výše spoluúčasti, ta bývá u většiny pojistek na osobní automobil také 5 tisíc.

Oblíbenou součástí havarijního pojištění je asistenční služba, která bývá k dispozici 24/7.

Pojištění auta do zahraničí – krátkodobé, na dovolenou

Je velmi oblíbené jezdit do sousedních států autem, a to zejména na dovolenou. Pojištění auta do zahraničí je něco, co může vyřešit mnoho nemilých situací, které se mohou při cestě za hranice naskytnout.

Pokud se člověk chystá vyvézt své auto například k moři, nemá nikdy stoprocentní jistotu, že se po cestě něco nepokazí. Ať už jde o poruchu vozidla, nebo o dopravní nehodu. Určitě je namístě zvážit pojištění auta na dovolenou. Takovou situaci vyřeší krátkodobé pojištění auta do zahraničí.

To se dá sjednat jen na dobu, po kterou bude člověk v zahraničí, a toto pojištění auta na dovolenou pokryje všechny náklady, které mohou vzniknout při cestě tam i zpět. Proto se nazývá krátkodobé pojištění auta do zahraničí.

Toto pojištění auta na dovolenou může v případě sjednání pokrýt následující úkony na území ČR a Evropy:

  • odtah vozidla
  • oprava vozidla
  • odcizení vozidla
  • zapůjčení náhradního vozu
  • šrotace
  • ztráta klíčů
  • vybití baterie či zamrznutí motoru
  • pomoc tlumočníka či advokáta

Je mnoho poskytovatelů, které nabízejí krátkodobé pojištění auta do zahraničí, a každý poskytovatel má jiné výše plnění a ceny pojistek. Pro nalezení nejlevnějšího pojištění auta lze využít různé webové srovnávače dostupné na internetu. Vyzkoušet lze například pojištění auta ČPP. Pojištění auta může totiž pomoci ušetřit spoustu starostí a financí.

Jak získat nejlevnější pojistku na auto?

Výběrem vhodné pojišťovny lze ušetřit spoustu peněz a třeba získat ze své pojistky i něco navíc. Kde si sjednat nejlevnější pojištění auta.

Jak zjistit ceny pojistek na auto? Ideální je využít již zmíněné online srovnávače pojištění auta, které šetří čas. Je však třeba počítat s tím, že výpočet ceny pojistky na auto je orientační, přesnou částku se lze dozvědět v pojišťovně.

1) Schůzka v pojišťovně, kde má zákazník sjednané jiné pojistné produkty

V případě, že má člověk u dané pojišťovny sjednané například pojištění domácnosti, životní pojištění nebo pojištění majetku, je pravděpodobné, že získá nejlevnější pojištění auta právě tam.

2) Webové srovnávače pojištění aut

V médiích lze dnes hojně vidět spousty reklam na webové srovnávače, které slibují nalezení nejlevnější pojistky na auto. Mezi online srovnávače autopojištění patří například 123ruceni.cz.

Stačí zadat SPZ a srovnávač nalezne nejlevnější pojištění auta. Od různých pojišťoven, jako je například Allianz, Generali nebo třeba ČPP. Pojištění auta si lze poté rovnou sjednat. Je třeba si dát kromě ceny pojistky na auto také pozor na to, co pojistka za danou částku obsahuje a jaké má finanční krytí. Nejnižší cena pojistky na auto vždy neznamená nejlepší pojistku.

3) Finanční poradce

Podobnou službu jako webové srovnávače může poskytnout i finanční poradce, pokud nějakého pojistitel má. Ten na žádost klienta nalezne nejnižší cenu pojistky na auto, kterou může zákazníkovi poskytnout prostřednictvím partnerských pojišťoven.

Výhodou je, že finanční poradce zná finanční situaci daného člověka, tedy ví, jaké má zhruba měsíční výdaje a jakou částku za pojištění auta si může dovolit.

Poskytovatelů pojištění aut je mnoho, a tak není těžké získat nejlevnější pojistku na auto. Ať už zákazník zvolí jakoukoliv cestu a jakéhokoliv poskytovatele od těch méně známých až po pojišťovnické giganty jako Allianz, Axa, Generali či ČPP, pojištění auta by mělo odpovídat požadavkům zákazníka a jeho aktuálním potřebám.

Pokud je pro někoho řešení takových záležitostí týkajících se aut úmorné, může být vhodným řešením operativní leasing. V takovém případě člověk auto užívá, jako by bylo jeho, nicméně vlastníkem vozu je leasingová společnost a všechny starosti s pojistkami a jinými formalitami padají na její hlavu.